Dolce & Gabbana L'Imperatrice parfymflaska för damer mot vit bakgrund

Dolce & Gabbana

L'Imperatrice

L'Imperatrice från Dolce & Gabbana är en fruktig doft med inslag av kiwi och rabarber, perfekt för sommardagar.

Fruity

Bästa pris

Kicks
från 699 kr · 50 ml (13,98 kr/ml)

Bästa pris per ml: 100 ml, 5,44 kr/ml hos Beautycos (544 kr)

Köp hos Kicks

Jämför 10 erbjudanden ↓

Doftnoter

Toppnoter: kiwi, rabarber, rosa peppar
Hjärtnoter: vattenmelon, cyklamen, jasmin
Basnoter: musk, sandelträ, citronträd

Egenskaper

Hållbarhet

3/5

Sillage

2/5

Säsong

Sommar

Tillfälle

Dagtid

Jämför priser

Vi kan få provision när du klickar vidare till en butik. Det påverkar inte rankningen eller prisjämförelsen.

50 ml från 13,98 kr/ml

Kicks

50 ml · EDT

Bäst pris

699 kr

13,98 kr/ml

Köp

Cocopanda

50 ml · EDT

783 kr

15,66 kr/ml

Köp

Nordicfeel

50 ml · EDT

915 kr

18,30 kr/ml

Köp

Lyko

50 ml · EDT

932 kr

18,64 kr/ml

Köp

Eleven

50 ml · EDT

1 070 kr

21,40 kr/ml

Köp
100 ml från 5,44 kr/ml

Beautycos

100 ml · EDT

Bäst kr/ml

544 kr

5,44 kr/ml

Köp

Kicks

100 ml · EDT

949 kr

9,49 kr/ml

Köp

Nordicfeel

100 ml · EDT

1 240 kr

12,40 kr/ml

Köp

Lyko

100 ml · EDT

1 266 kr

12,66 kr/ml

Köp

Eleven

100 ml · EDT

1 450 kr

14,50 kr/ml

Köp

Priser senast uppdaterade

Om Dolce & Gabbana L'Imperatrice

L'Imperatrice från Dolce & Gabbana är en doft som fångar essensen av sommarens fruktiga fräschör. Denna parfym, lanserad 2009, är både livlig och förförisk, perfekt för dagtid.

Doftnoter

Toppnoterna öppnar med en uppfriskande blandning av kiwi, rabarber och rosa peppar som väcker sinnena. Hjärtat av doften består av saftig vattenmelon, delikat cyklamen och elegant jasmin, vilket ger en mjuk och blommig övergång. Basnoterna av musk, sandelträ och citronträd ger en subtil men varaktig avslutning.

Användning

Med en medel hållbarhet och diskret sillage, är L'Imperatrice idealisk för sommardagar och passar perfekt för dagtid. Den fruktiga och lätta kompositionen gör den till en utmärkt följeslagare under soliga dagar.

Denna doft passar dig som söker en fräsch och fruktig parfym för dagligt bruk under sommaren. Mindre lämplig om du föredrar tyngre eller mer intensiva dofter.

Handla parfym hos våra partners

Klicka på en butik för att utforska deras sortiment

Annons – Vi samarbetar med dessa butiker och kan få ersättning vid köp

Bäst pris

699 kr · 50 ml

Kicks

Köp

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta använda webbplatsen accepterar du vår användning av cookies. Cookiepolicy · Integritetspolicy