Jean Paul Gaultier Classique parfymflaska för kvinnor på vit bakgrund

Jean Paul Gaultier

Classique

Jean Paul Gaultier Classique är en blommig doft med lång hållbarhet och tydlig sillage, perfekt för höstens kvällar.

Bästa pris

Stylingagenten
från 899 kr · 50 ml 1 160 kr (17,98 kr/ml)

Bästa pris per ml: 100 ml, 12,70 kr/ml hos Nordicfeel (1 270 kr)

Köp hos Stylingagenten

Jämför 14 erbjudanden ↓

Doftnoter

Toppnoter: apelsinblomma, mandarin, stjärnanis, ros, päron, bergamott
Hjärtnoter: iris, ingefära, plommon, orkidé, ylang-ylang, tuberose
Basnoter: vanilj, bärnsten, musk, kanel, sandelträ

Egenskaper

Hållbarhet

4/5

Sillage

4/5

Säsong

Höst

Tillfälle

Kväll

Jämför priser

Vi kan få provision när du klickar vidare till en butik. Det påverkar inte rankningen eller prisjämförelsen.

50 ml från 17,98 kr/ml

Stylingagenten

50 ml · EDT

Bäst pris

899 kr

17,98 kr/ml

1 160 kr

Köp

Nordicfeel

50 ml · EDT

1 045 kr

20,90 kr/ml

Köp

Lyko

50 ml · EDT

1 045 kr

20,90 kr/ml

Köp

Eleven

50 ml · EDT

1 160 kr

23,20 kr/ml

Köp

Kicks

50 ml · EDT

1 160 kr

23,20 kr/ml

Köp

Cocopanda

50 ml · EDT

1 171 kr

23,42 kr/ml

Köp
30 ml från 20,67 kr/ml

Nordicfeel

30 ml · EDT

620 kr

20,67 kr/ml

Köp

Lyko

30 ml · EDT

620 kr

20,67 kr/ml

Köp

Eleven

30 ml · EDT

825 kr

27,50 kr/ml

Köp

Kicks

30 ml · EDT

825 kr

27,50 kr/ml

Köp
100 ml från 12,70 kr/ml

Nordicfeel

100 ml · EDT

Bäst kr/ml

1 270 kr

12,70 kr/ml

Köp

Lyko

100 ml · EDT

1 270 kr

12,70 kr/ml

Köp

Eleven

100 ml · EDT

1 515 kr

15,15 kr/ml

Köp

Cocopanda

100 ml · EDT

1 530 kr

15,30 kr/ml

Köp

Priser senast uppdaterade

1 erbjudande är tillfälligt slut.

Om Jean Paul Gaultier Classique

Jean Paul Gaultier Classique är en ikonisk doft som förkroppsligar elegans och sensualitet. Med sin blommiga karaktär erbjuder denna parfym en förförisk och oemotståndlig upplevelse.

Doften öppnar med en frisk och livlig blandning av apelsinblomma, mandarin, stjärnanis, ros, päron och bergamott. Hjärtat av doften avslöjar en rik och komplex komposition av iris, ingefära, plommon, orkidé, ylang-ylang och tuberose. Basen är varm och sensuell, med noter av vanilj, bärnsten, musk, kanel och sandelträ.

Perfekt för höstens kvällar, Classique erbjuder en lång hållbarhet och en tydlig sillage som lämnar ett bestående intryck. Denna doft är ett utmärkt val för speciella tillfällen där du vill utstråla elegans och sofistikation.

Classique passar dig som älskar blommiga och sensuella dofter med en stark närvaro. Den kan vara mindre lämplig om du föredrar subtila och diskreta parfymer.

Handla parfym hos våra partners

Klicka på en butik för att utforska deras sortiment

Annons – Vi samarbetar med dessa butiker och kan få ersättning vid köp

Bäst pris

899 kr · 50 ml

Stylingagenten

Köp

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Genom att fortsätta använda webbplatsen accepterar du vår användning av cookies. Cookiepolicy · Integritetspolicy